Here you can find an overview of all our finalists from 2007-2016. On September 14 we will find out who will be the winner and runner-up of this year’s competition

2016

Our 2016 finalists:

Zhengliang Wu
Green City Solutions (DE)
Oshik Efrati Oshik Efrati
HomeBiogas (IL)
Tonnis Hooghoudt Tonnis Hooghoudt 
Ioniqa Technologies (NL)
Willem Kesteloo Willem Kesteloo 
PHYSEE (NL)
Harrison Leaf Harrison Leaf
Steama.co (UK)
   

2015

Our 2015 finalists:

Jurriaan Ruys (Winner)
Land Life Company (NL)
Cornelis de Vet Cornelis de Vet
Fleet Cleaner (NL)
Ryan Pandya Ryan Pandya (Runner-up) 
Muufri (USA)
Stacy Flynn Stacy Flynn 
Evrnu (USA)
Rodrigo Garcia González Rodrigo Garcia González:
Ooho (UK)
   

2014

Our 2014 finalists:

2013 Arthur Kay (Winner) 
bio-bean (UK)
AlisonGreenlee Pierre-Yves Cousteau
Turbosail (FR)
Trang Tran (Runner-up) 
Fargreen (VN)
KavitaShukla Diego Acevedo 
Bluerise (NL)
WolbertAllaart Devin Malone 
One Nights Tent (NL)
   

2013

Our 2013 finalists:

2013 Ginger Dosier (Winner) 
bioMASON (USA)
AlisonGreenlee Alison Greenlee 
SachSiSolar (USA)
WolbertAllaart Wolbert Allaart (Runner-up) 
Ampyx Power (NL)
KavitaShukla Kavita Shukla 
Fenugreen (USA)
Patrick Heuts (Runner-up) 
O-foil (NL)
   

2012

Our 2012 finalists:

Molly Morse (Winner) 
Mango Materials (USA)
Robert Schwemmer 
Naporo (DE)
Daan Weddepohl (Runner-up) 
Peerby (NL)
Orapin Sinamonvech 
Kokoboard (TH)
Nick Gerritsen (Runner-up) 
CarbonScape (NZ)
Stig Westling 
Skip to Renew (USA)

2011

Our 2011 finalists:

Nick Christy (Winner) 
CINTEP (AU)
Andreas Zachariah 
Carbon Diem (UK)
Eden Full (Runner-up) 
SunSaluter (CA)
Marjolein Helder 
Plant-e (NL)
Peter van Dommele 
Sublean (NL)
Svante Bengtsson 
Rehact (SE)
  

2010

Our 2010 finalists:

Scot Frank (winner)
SolSource (USA)
Teun Wagenaar 
Smart Energy Glass (NL)
Jason Aramburu (Runner-up)
Re:char (USA)
Arian Khamooshian 
GWEC (NL)
Gunawan Kusuma 
FOLDIT (NL)
   

2009

Our 2009 finalists:

Dean Gregory (winner) 
Power Collective Limited (energy) (UK)
Sanne Castro 
SimGas (NL)
Robert Matthams (runner-up) 
Shiply (UK)
Robin Chase 
Open Road (USA)
Hjalmar van Raemdonck (runner-up) 
Ephicas SideWing (NL)
Michael Mathres 
Mootral (UK)

2008

Our 2008 finalists:

Eben Bayer (winner) 
Ecovative (USA)
Jochen Mundinger 
routeRANK (CH)
Capra J'Neva (runner-up) 
Veranda Solar (USA)
Peter Yeadon 
SmartScreen (USA)

2007

Our 2007 finalists:

Igor Kluin (winner) 
Qurrent (NL)
Andy Hobsbawm 
Green Thing (UK)
Damien O'Sullivan 
Solar Lampion (NL)
Michael Hendriks 
CityCargo (NL)
Michel Smit 
Sustainable Dance Club (NL)